Team Profile |
Mixed 18+ Midwest X 8.0 |
2023 bSEM MIX SUMMER 18 & OVER (80 SEM SUM MIX 18 F2) |
5CHIP-SAULD MIX18&O 80 SEM F2 |
Name | Location | NTRP | Gender | 2023 Record |
Local Doubles |
Postseason Doubles |
Rating | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Matthew Stetson | Saline, MI | 4.5 | M | 34-5 | 1-0 | 10-1 | 4.52 | |
Sean Howard | Ann Arbor, MI | 4.5 | M | 34-18 | 2-0 | 1-1 | 4.19 | |
Kevin Daly | SAINT CLAIR SHORES, MI | 4.0 | M | 36-15 | 3-2 | 3-2 | 4.03 | |
Hilary Hayden | Monroe, MI | 4.0 | F | 69-28 | 5-0 | 7-4 | 3.98 | |
Jennifer Sauld | Ann Arbor, MI | 4.0 | F | 26-12 | 2-1 | 3-4 | 3.96 | |
Eric Mitchell | Northville, MI | 4.0 | M | 27-21 | 3-1 | 3-4 | 3.91 | |
Todd Schalk | Ann Arbor, MI | 4.0 | M | 32-15 | 3-0 | 6-5 | 3.87 | |
Christina Slade | Ann Arbor, MI | 4.0 | F | 38-15 | 2-0 | 2-3 | 3.87 | |
Brian Cobus | Howell, MI | 4.0 | M | 15-6 | 2-0 | 0-0 | 3.84 | |
Hunter St Pierre | Ann Arbor, MI | 4.0 | M | 23-6 | 1-1 | 0-0 | 3.84 | |
Jonathan Bowdler | Ann Arbor, MI | 4.0 | M | 20-10 | 4-0 | 0-0 | 3.82 | |
Christie Dickinson | Ann Arbor, MI | 4.0 | F | 14-15 | 1-1 | 0-0 | 3.75 | |
Abigail Bremer | Ann Arbor, MI | 4.0 | F | 13-10 | 1-1 | 0-0 | 3.74 | |
Brian Szymanski | Ann Arbor, MI | 4.0 | M | 16-10 | 0-0 | 0-0 | 3.65 | |
Megan Etheridge | Ann Arbor, MI | 3.5 | F | 44-7 | 1-0 | 7-1 | 3.60 | |
Kerri Croftchik | DEXTER, MI | 4.0 | F | 14-3 | 1-1 | 0-0 | 3.56 | |
Frances Carlson | Ann Arbor, MI | 3.5 | F | 41-9 | 2-0 | 4-1 | 3.52 | |
Molly Lipham | Ann Arbor, MI | 4.0 | F | 15-13 | 2-0 | 0-0 | 3.49 | |
Laura LeVasseur | Saline, MI | 4.0 | F | 5-3 | 2-0 | 0-0 | ----- | |
Amy Schalk | Ann Arbor, MI | 4.0 | F | 2-0 | 0-0 | 0-0 | ----- |
Name | Location | NTRP | Gender | 2023 Record |
Local Record |
Postseason Record |
Rating | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Matthew Stetson | Saline, MI | 4.5 | M | 34-5 | 0-0 1-0 1-0 |
0-0 10-1 10-1 |
4.52 | |
Sean Howard | Ann Arbor, MI | 4.5 | M | 34-18 | 0-0 2-0 2-0 |
0-0 1-1 1-1 |
4.19 | |
Kevin Daly | SAINT CLAIR SHORES, MI | 4.0 | M | 36-15 | 0-0 3-2 3-2 |
0-0 3-2 3-2 |
4.03 | |
Hilary Hayden | Monroe, MI | 4.0 | F | 69-28 | 0-0 5-0 5-0 |
0-0 7-4 7-4 |
3.98 | |
Jennifer Sauld | Ann Arbor, MI | 4.0 | F | 26-12 | 0-0 2-1 2-1 |
0-0 3-4 3-4 |
3.96 | |
Eric Mitchell | Northville, MI | 4.0 | M | 27-21 | 0-0 3-1 3-1 |
0-0 3-4 3-4 |
3.91 | |
Todd Schalk | Ann Arbor, MI | 4.0 | M | 32-15 | 0-0 3-0 3-0 |
0-0 6-5 6-5 |
3.87 | |
Christina Slade | Ann Arbor, MI | 4.0 | F | 38-15 | 0-0 2-0 2-0 |
0-0 2-3 2-3 |
3.87 | |
Brian Cobus | Howell, MI | 4.0 | M | 15-6 | 0-0 2-0 2-0 |
0-0 0-0 0-0 |
3.84 | |
Hunter St Pierre | Ann Arbor, MI | 4.0 | M | 23-6 | 0-0 1-1 1-1 |
0-0 0-0 0-0 |
3.84 | |
Jonathan Bowdler | Ann Arbor, MI | 4.0 | M | 20-10 | 0-0 4-0 4-0 |
0-0 0-0 0-0 |
3.82 | |
Christie Dickinson | Ann Arbor, MI | 4.0 | F | 14-15 | 0-0 1-1 1-1 |
0-0 0-0 0-0 |
3.75 | |
Abigail Bremer | Ann Arbor, MI | 4.0 | F | 13-10 | 0-0 1-1 1-1 |
0-0 0-0 0-0 |
3.74 | |
Brian Szymanski | Ann Arbor, MI | 4.0 | M | 16-10 | 0-0 0-0 0-0 |
0-0 0-0 0-0 |
3.65 | |
Megan Etheridge | Ann Arbor, MI | 3.5 | F | 44-7 | 0-0 1-0 1-0 |
0-0 7-1 7-1 |
3.60 | |
Kerri Croftchik | DEXTER, MI | 4.0 | F | 14-3 | 0-0 1-1 1-1 |
0-0 0-0 0-0 |
3.56 | |
Frances Carlson | Ann Arbor, MI | 3.5 | F | 41-9 | 0-0 2-0 2-0 |
0-0 4-1 4-1 |
3.52 | |
Molly Lipham | Ann Arbor, MI | 4.0 | F | 15-13 | 0-0 2-0 2-0 |
0-0 0-0 0-0 |
3.49 | |
Laura LeVasseur | Saline, MI | 4.0 | F | 5-3 | 0-0 2-0 2-0 |
0-0 0-0 0-0 |
----- | |
Amy Schalk | Ann Arbor, MI | 4.0 | F | 2-0 | 0-0 0-0 0-0 |
0-0 0-0 0-0 |
----- |
Local Schedule | Time | Opponent | Match Site | Result |
---|---|---|---|---|
06/09/2023 | 7:00 PM | 1FAC-BARTHOLOMEW MIX18&O 80 SEM F2 | The Chippewa Club | 3-0 |
06/16/2023 | 6:30 PM | 3TP-SHELL MIX18&O 80 SEM F2 | Travis Pointe Country Club | 2-1 |
06/23/2023 | 8:00 PM | 6CHIP-PALMER MIX18&O 80 SEM F2 | The Chippewa Club | 3-0 |
07/07/2023 | 6:30 PM | 4RCAA-SHAW MIX18&O 80 SEM F2 | Racquet Club of Ann Arbor | 2-1 |
07/21/2023 | 7:00 PM | 1FAC-BARTHOLOMEW MIX18&O 80 SEM F2 | Franklin Athletic Club | 3-0 |
08/08/2023 | 6:30 PM | 3TP-SHELL MIX18&O 80 SEM F2 | The Chippewa Club | 2-1 |
08/15/2023 | 6:30 PM | 6CHIP-PALMER MIX18&O 80 SEM F2 | The Chippewa Club | 2-1 |
08/22/2023 | 6:30 PM | 4RCAA-SHAW MIX18&O 80 SEM F2 | The Chippewa Club | 3-0 |
District Schedule | Time | Opponent | Match Site | Result | |
---|---|---|---|---|---|
09/09/2023 | 7:00 PM | 4FAC-STEINER MIX18&O 80 SEM F3 | Bloomfield Tennis | 3-0 | |
09/10/2023 | 12:00 PM | 4BOH-FREDERICKS MIX18&O 80 SEM F1 | Bloomfield Tennis | 2-1 | |
09/10/2023 | 4:30 PM | 6EAST-KEAN MIX18&O 80 SEM F3 | Bloomfield Tennis | 3-0 |
Regional Schedule | Time | Opponent | Match Site | Result | |
---|---|---|---|---|---|
09/16/2023 | 11:30 AM | MVS Klingenberg SSL M18-8.0X | Grand Rapids Racquet&Fitness | 2-1 |
Sectional Schedule | Time | Opponent | Match Site | Result | |
---|---|---|---|---|---|
09/29/2023 | 3:00 PM | IL/18&O8.0/Wright | Lakeland Academy of Tennis | 2-1 | |
09/29/2023 | 6:00 PM | WI Mixed 18&O 8.0 MALT Dundas | Lakeland Academy of Tennis | 3-0 | |
09/30/2023 | 9:30 AM | IN CIN M18&O 8.0, Nelson | Lakeland Academy of Tennis | 2-1 | |
10/01/2023 | 9:30 AM | X18 8.0 LT Kim | Lakeland Academy of Tennis | 1-2 |
National Schedule | Time | Opponent | Match Site | Result | |
---|---|---|---|---|---|
10/27/2023 | 8:00 AM | NV/ASHCRAFT/MIXED18&OVER/8.0 | Surprise Tennis and Racquet Complex | 2-1 | |
10/27/2023 | 1:00 PM | MiddleStates/Hudak/M18&Over8.0 | Surprise Tennis and Racquet Complex | 2-1 | |
10/28/2023 | 8:00 AM | Florida/Helme/18&Over8.0XD | Surprise Tennis and Racquet Complex | 0-3 | |
10/28/2023 | 1:00 PM | AK-TAC-Abe | Surprise Tennis and Racquet Complex | 1-2 |
Local Schedule | Opponent |
---|---|
06/09/2023 7:00 PM
The Chippewa Club |
1FAC-BARTHOLOMEW MIX18&O 80 SEM F2
3-0 |
06/16/2023 6:30 PM
Travis Pointe Country Club |
3TP-SHELL MIX18&O 80 SEM F2
2-1 |
06/23/2023 8:00 PM
The Chippewa Club |
6CHIP-PALMER MIX18&O 80 SEM F2
3-0 |
07/07/2023 6:30 PM
Racquet Club of Ann Arbor |
4RCAA-SHAW MIX18&O 80 SEM F2
2-1 |
07/21/2023 7:00 PM
Franklin Athletic Club |
1FAC-BARTHOLOMEW MIX18&O 80 SEM F2
3-0 |
08/08/2023 6:30 PM
The Chippewa Club |
3TP-SHELL MIX18&O 80 SEM F2
2-1 |
08/15/2023 6:30 PM
The Chippewa Club |
6CHIP-PALMER MIX18&O 80 SEM F2
2-1 |
08/22/2023 6:30 PM
The Chippewa Club |
4RCAA-SHAW MIX18&O 80 SEM F2
3-0 |
District Schedule | Opponent |
---|---|
09/09/2023 7:00 PM
Bloomfield Tennis |
4FAC-STEINER MIX18&O 80 SEM F3
3-0 |
09/10/2023 12:00 PM
Bloomfield Tennis |
4BOH-FREDERICKS MIX18&O 80 SEM F1
2-1 |
09/10/2023 4:30 PM
Bloomfield Tennis |
6EAST-KEAN MIX18&O 80 SEM F3
3-0 |
Regional Schedule | Opponent |
---|---|
09/16/2023 11:30 AM
Grand Rapids Racquet&Fitness |
MVS Klingenberg SSL M18-8.0X
2-1 |
Sectional Schedule | Opponent |
---|---|
09/29/2023 3:00 PM
Lakeland Academy of Tennis |
IL/18&O8.0/Wright
2-1 |
09/29/2023 6:00 PM
Lakeland Academy of Tennis |
WI Mixed 18&O 8.0 MALT Dundas
3-0 |
09/30/2023 9:30 AM
Lakeland Academy of Tennis |
IN CIN M18&O 8.0, Nelson
2-1 |
10/01/2023 9:30 AM
Lakeland Academy of Tennis |
X18 8.0 LT Kim
1-2 |
National Schedule | Opponent |
---|---|
10/27/2023 8:00 AM
Surprise Tennis and Racquet Complex |
NV/ASHCRAFT/MIXED18&OVER/8.0
2-1 |
10/27/2023 1:00 PM
Surprise Tennis and Racquet Complex |
MiddleStates/Hudak/M18&Over8.0
2-1 |
10/28/2023 8:00 AM
Surprise Tennis and Racquet Complex |
Florida/Helme/18&Over8.0XD
0-3 |
10/28/2023 1:00 PM
Surprise Tennis and Racquet Complex |
AK-TAC-Abe
1-2 |
This site is not affiliated, endorsed, or associated by or with the USTA in any manner nor are the ratings affiliated with the NTRP rating system.
Copyright © 2016-2024 TennisRecord.com All rights reserved.
Privacy Policy | Sitemap
Copyright © 2016-2024 TennisRecord.com All rights reserved.
Privacy Policy | Sitemap